Proje Detayları

İOTAAP İyonosferden HF Sinyal Yansıtma ve S/İHA Entegrasyonu

İOTAAP'in asıl amacının dünyanın her yerine uydusuz veri iletimi olduğunu İOTAAP Prejesinde bahsetmiştik şimdi bunu nasıl yaptığına ve savunma sanayinde nasıl kullanılabileceğine bakalım.

İOTAAP antenleri HF(high frequency) Yüksek Frekans ile veri iletimi sağlamaktadır. Yüksek frekans ile normal radyo antenleri ile de iyonosferden veri yansıtması yapılabilir ancak uzun menzilli olmaz. İOTAAP Düşük band dipol antenler ile iyonosfer'i ısıtarak tabakalarında plazma yüzeyleri oluşturur. Bu plazmalar hem veri kaybını önler hem de menzili arttırır.

Aşağıdaki resimde İOTAAP ile sihalar arasında uzun menzilli nasıl veri alışverişi yapıldığı gösterilmiştir. Resmi inceleyiniz;

İOTAAP

(P): Plazma Yoğunluğu, (Vi): Veri İletilen, (VA): Veri Alınan, (ED): Elektromanyetik Dalga

İyonosferin 3 ana katmanı bulunmaktadır D,E ve F katmanları, bu katmanlardan en az iyon içeren katman F katmanıdır. F katmanında sinyaller boşluğa gider, bu nedenle F katmanını yanıtma görevi için kullanamayız. Ancak F katmanı İOTAAP'dan uydulara veri gönderimi için kullanılabilir. D ve E katmanlarını çift band veri akışı için kullanabiliriz ayrıca tek katmandan da veri alışverişi yapılabilir.

İOTAAP'in Savunma Sanayinde Kullanım Örnekleri: Libyada bulunan Türk Sihalarını, ankaradan yönetmek; Yurtdışında bulunan bütün askeri üslerle uydusuz iletişim; Gizli operasyonda bulunan askeri araçlarla dünyanın her yerinde iletişim; Düşman sahasında hava sıcaklıklarını(iyonosfer'i ısıtarak) arttırarak düşmanı yıpratmak; Düşman sahasında ani hava değişimi sağlamak; Düşman hava sahasındaki radarları bozmak; Düşman sahasında iletişimi bozmak; Dost sahasında, düşman uydularının gözetlemesini engellemek(Yapay bulut ve Plazma).

Aşağıdaki dosyada Annales Geophysicae tarafından 13 Haziran 2018 de yayınlanan, İyonosferi HF ile ısıtma simülasyonları, hesaplamaları ve grafiklerini görmektesiniz. inceleyiniz;

Dosya Kaynağı: Annales Geophysicae