Proje Detayları

İyonosfer Tabakası Aktif Araştırma Programı(İOTAAP)

Günümüzde haberleşme birçok farklı şekilde sağlanmaktadır ancak var olan haberleşme sistemleri uzun menzilli olabilmek için uydulara ihtiyaç duyar. Uydular hem yüksek maliyetli hem de bakımı zor cihazlardır, aynı zamanda dünya süper güç devletleri uydu savunma sistemleri hakkında yoğun çalışmalar yürütmeye başlamıştır. Gelecekte uyduların güvenli bir haberleşme aracı olmayacağı açıktır. Bu proje uydulara ihtiyaç duymadan dünya çapına veri iletimi sağlamak, İyonosferi incelemek ve hava olaylarının kısmi kontrolünü hedefler..

İOTAAP'ın veri iletim ünitesi, biri düşük band diğeri yüksek band olmak üzere iki anten ve antenlerin frekansını ayarlayabilmek için iki Antenna matching unit(AMU)'dan oluşmaktadır. Antenler her biri ilk aylarda 2kW sonraki dört ayda bir 2kW arttırılarak 10kW'a kadar çıkarılmalıdır, 10Kw ve fazlası İyonosferde kalıcı zararlara neden olabilir. İyonosferin güneşin elektromanyetik dalgalarını yansıttığı gibi, düşük band antenler İyonosfere elektronmanyetik dalga göndererek İyonosfer'in ayna görevi görmesini sağlar. İyonosferde ayna yüzeyi oluşturulduktan sonra yüksek band dipol antenler ile verileri dünyanın her köşesine gönderebilirsiniz.

Ancak bu proje tek ünite ile sınırlı kalamaz, 15x12 olacak şekilde bir dizi oluşturulmalı, toplam 180 ünite, 360 Dipolden oluşmalıdır. Projenin güç kullanımı çok fazla olacaktır. Her dipolün en fazla 10kW harcadığını düşünürsek, tam dizi 3.6 MegaWatt harcayacaktır.

2. Dipol Antenler ve Genel Boyutlar

Düşük band dipoller, antenin üstünde yer almaktadır. Düşük band dipoller 2.5Mhz ile 8.2Mhz aralığında yer alır. Dipol boyutu yüksek band dipollere göre (~) kat büyük olmalıdır. Yüksek Band dipoller, düşük band dipollerin altında yer alır bunun sebebi ilk olarak düşük band dipollerin çalıştırılmasıdır. Yüksek band dipoller 7Mhz ile 10Mhz aralığında yer almaktadır.

Anten direği üç farklı bölümden oluşmaktadır;

1. Yer ile ekran Reflektörü arası(4.5 metre)

2. Yer ile yüksek Band dipol arası ( ~ metre)

3. Yer ile düşük band dipol arası( ~ metre)

4. Yer ile anten tepe noktası arası( ~ metre)

Anten direği uzunluğu ~ metre, anten eninin(en uzun kısım) uzunluğu - metre olmalıdır.(Anten direği ve dipollerin uzunlukları gizlidir.)

3. Antenlerde Termosifon ve Kondansatör Kullanımı

Dipol antenler sıcak ortamlarda daha verimli çalışır, sıcaklığın düşük olduğu zamanlarda anten verimliliğini optimum düzeyde tutmak için termosifonlar kullanılır.

Aşağıdaki resimde termosifon konumunu ve uzunluğunu görmektesiniz;

Kondansatörler 4 amaç için kullanılırlar; Enerjiyi depolama, dalga doğrultma, filtreleme ve kompanzasyon. Biz bu projede filtreleme için kullanacağız.

Vericilerden antenlere kadar uzanan kablolar, antenlere ulaşana kadar parazit ve titreşimlere maruz kalabilirler. Bu parazitlerden kurtulmak için gelişmiş bir kondansatör yeterli olacaktır.