Ethernet Kabloları Hakkında

Ethernet Kabloları

Öncelikle Cat5 Kablosu Nedir?

Uzun yıllar boyunca çoğu insan internete bağlanmak için bir Cat5 kablosu kullandı. Bu tür bir kablo, dört çift bükümlü bakır telden oluşur. Muhtemelen ofisinizde birkaç Cat5 kablonuz vardır. Webopedia, "LAN'lara bağlanan bilgisayarlar Cat5 kabloları kullanılarak bağlanır, bu nedenle bir LAN üzerindeyseniz, büyük olasılıkla PC'nizin arkasından çıkan kablo Kategori 5'tir". Ancak son zamanlarda, yeni teknoloji Cat5 kablosunun yerini aldı. Örneğin Cat5E kabloları size daha yüksek hızlar sağlar. Cat5E'deki "e", "geliştirilmiş" anlamına gelir. Umbrella Network, "Cat5 ethernet kablosu 100 MHz bant genişliğinde 10/100 Mbps'ye kadar işleyebilmesine rağmen (bir zamanlar oldukça verimli olduğu düşünülüyordu), Cat kablolarının yeni sürümleri önemli ölçüde daha hızlıdır" diyor. Cat6 Kablosu Nedir? Cat6 kablosu, Cat5 ethernet kablosuna benzer - dört çift bükülmüş bakır telden oluşur. Ancak size çok daha fazla işlevsellik sağlar. Örneğin Cat6 kablosunun bant genişliği kapasitesi 250 MHz'dir ve size 10 Gbps'ye kadar hızlar sunar. Aynı zamanda hem Cat5 hem de Cat5E kablolarıyla uyumludur. Umbrella Network, "Cat6 kablosu esas olarak GB, 1000 Mbps veya bir Gbps veri aktarım hızına (DTR) veya daha yüksek bir hızda ulaşan bilgisayar ağları için kullanılıyor" diyor.

Sizce En Uygun Ethernet Kablosu Hangisi?

Seçtiğiniz kablo türü, işletmenizde interneti ne sıklıkta kullandığınıza bağlıdır. Daha hızlı internet hızları istiyorsanız, Cat6 iyi bir seçimdir. İletişim kanallarınızı kesintiye uğratan "çapraz konuşma" adı verilen sinyal aktarımlarını azaltır. Mevcut internet hızlarınızdan memnunsanız, ihtiyacınız olan tek şey Cat5 olabilir. Ayrıca, Cat5 kabloları Cat6'dan daha ucuz olma eğilimindedir. Günümüzde de giderek daha fazla şirket bulutu kullanıyor. Sunucunuzu buluta taşıdıysanız veya gelecekte bunu yapmayı düşünüyorsanız, bir Cat5 muhtemelen yeterlidir. Bu tür bir kablo güvenilirdir, kullanımı kolaydır ve ihtiyacınız olan her şeyi yapar. Yine de performansı optimize eden bir kablo arıyorsanız, Cat6 sizin için doğru seçim olabilir. Dikkate alınması gereken başka şeyler de var.

Tipik olarak, Cat6 kabloları Cat5 kablolarından daha kalın olma eğilimindedir. Ofisinizde yer yoksa, bu düşünülmesi gereken bir şey olabilir. VoIP Sisteminizin Ses Kalitesini Artırmanın 4 Yolu "Çoğu Cat-6 kablosu, paraziti ortadan kaldırmaya yardımcı olan bir naylon spline içerir" diyor. "Cat-5 kablosunda spline gerekli olmasa da, bazı üreticiler yine de bunu ekliyor." Ethernet kablosu maksimum uzunlukları Genellikle uzun Ethernet kabloları kullanmak gerekir, ancak verilerin güvenilir bir şekilde taşınabileceği mesafe sınırlıdır. Uzun Ethernet kabloları kullanıldığında, ek gürültü alınır ve veriler sonunda kablo tarafından bozulur. Farklı Ethernet öğelerini birbirine bağlayan çeşitli farklı kablolar görülmektedir - Ethernet yönlendiricileri, Ethernet anahtarları, bilgisayarlar, ağ sunucuları, ve benzri kablolar Cat5, Cat5e ve Cat6'nın tümü görülmektedir. Kablolar, uygun maliyetli ancak etkili RJ45 yama konektörünü kullanır ve bunu kullanarak, bu Ethernet kabloları, Ethernet tabanlı ekipmanın birden çok öğesini birbirine bağlayabilir veya yamayabilir. Özel bağlantının gerekli olduğu bazı durumlarda, çapraz kablolar gerekli olabilir - bunlar, başka bir yerde farkında olmadan kullanılabilecekleri ve bağlantının çalışmamasına neden olabilecekleri için açıkça işaretlenmiştir. Bunun dışında Cat 5, ve Cat 6 Ethernet kablolarını kullanmak çok kolaydır ve normalden çok az sorun vardır.

B.1 İletişim

Firma Ünvanı: UNSS Savunma ve Atmosfer Teknolojileri – BERKANT YÜKSEKTEPE

Adres: Evliya Çelebi Mah. Sadi Konuralp Cad. IKSV Vakfı No: 5/2 Beyoğlu - İstanbul

E-Posta: destek@umbrellanetwork.net